czytamy: Co było potem?

środa, 21 grudnia 2011

Znacie przygody Muminków? Tak, ale nie wszystkie :-) Bo książka Tove Jansson (tak, to jest jej dzieło, a nie kolejna inspiracja...), choć powstała w 1952 roku, właśnie została pierwszy raz wydana po polsku. 

Choć jej bohaterów znamy, ta książka w niczym nie przypomina przygód Muminków z białej serii małych książeczek. Kolejne strony to rewelacyjne grafiki z wykaligrafowanym tekstem i wyciętymi otworami, które sprawiają, że książka jest wielopłaszczyznowa, ma w sobie element sekretu i niespodzianki. Fabuła jest dość krótka, spisana wierszem (dobre tłumaczenie) a forma książeczki zaprasza do zabawy i interakcji z małym słuchaczem.


Choć krótsza i prostsza niż pozostałe książeczki o Muminkach, zachowuje to, co charakterystyczne dla fińskiej pisarki - opowieść o przygodzie, o przyjaźni, a także o samodzielności i zmaganiu się z lękami. Można to lubić albo nie (ponoć czytelnicy dzielą się na tych co wolą Muminki, na tych, co wolą Kubusia Puchatka, i na tych, którzy nie znoszą obu ), ale miłośnicy odnajdą w tej książce rarytas, wysmakowaną estetycznie i ekspresyjną pozycję czytelniczą, którą polecamy dzieciom od wieku 2+, a idealna będzie dla przedszkolaków i tych trochę starszych. 

Do kupienia np. w Rymsie (31,50)

3 komentarze:

Mamaeli pisze...

Pięknie zilustrowany ten las muminków ... magiczny

ladnebebe pisze...

Witaj mamo Eli :-) nas tez ten las fascynuje. I niepokoi... Przygoda czeka :-)

Anonimowy pisze...

Dzięki Marysiu. Poszukuję tej książki w księgarniach od paru dni i nigdzie nie znalazłam. Na stronie wydawnictwa piszą, że chwilowo nie mają. Spróbuję zatem w Rymsie.
DS

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...